Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Paslanmaz Çelik Sınıfları

Paslanmaz Çelik Sınıfları

admin admin -
34 0

Bugün piyasada yüzlerce paslanmaz çelik kalitesi bulunmaktadır. Uygulamanız için doğru olanı seçmek, özellikleri birbirinden oldukça farklı olabileceğinden önemlidir.

Paslanmaz çeliğin adlandırılması için AISI (Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü) sistemi hala endüstri tarafından kullanılmaktadır. Numaralandırma sistemi 2, 3 veya 4 ile başlayan üç basamaklı sayılar kullanır.

200 serisi

İzolasyonlu Bakır Boru   Bu seri, manganez içeren östenitik kaliteler için kullanılır. Bu krom manganez çelikleri düşük nikel içeriğine sahiptir (yüzde 5’in altında).

200 serisi kullanım alanı:

Çamaşır makineleri

Çatal bıçak takımı

Yiyecek ve içecek ekipmanları

Otomotiv endüstrisi

Kapı içi ekipman vb.

300 serisi

LWC Bakır Borular   Bu seri, alaşım elementleri olarak karbon, nikel ve molibden içeren östenitik paslanmaz çelikleri adlandırmak için kullanılır. Molibden ilavesi asidik ortamlarda korozyon direncini arttırırken nikel sünekliği artırır.

Boy Bakır Borular AISI 304 ve 316 bu serideki en yaygın kalitelerdir. AISI 304,% 18 krom ve% 8 nikel içerdiği için yaygın olarak 18/8 çelik olarak da bilinir.

Paslanmaz çelik kaplarda sıcak yemek

300 serisi paslanmaz çelik uygulamaları şunları içerir:

Yiyecek ve içecek endüstrisi

Otomotiv endüstrisi

Kritik ortamlar için yapısal

Medikal enstrümanlar

Mücevher vb.

400 serisi

Ferritik ve martensitik alaşımlar bu paslanmaz çelik serisini oluşturur. Bu kaliteler ısıl işlem için mevcuttur. İyi bir mukavemet ve yüksek aşınma direnci kombinasyonu sağlar. Korozyon direnci özellikleri 300 serisinden daha düşüktür.

400 serisi uygulamaları şunları içerir:

Tarımsal ekipman

Motor milleri

Gaz türbini parçaları vb.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir