Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ABD’nin Sunduğu Ateşkes Teklifi BMGK’da Kabul Edildi

ABD’nin Sunduğu Ateşkes Teklifi BMGK’da Kabul Edildi

haberci haberci -
20 0

Rusya’nın Çekimser Oyuyla Kabul Edilen Karar Metni Detaylandı

15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nde gerçekleştirilen oylamada, ABD’nin sunduğu ateşkes karar tasarısı büyük destek gördü. Oylamada, karar tasarısına 14 “evet” oyu çıkarken, Rusya ise “çekimser” oy kullanarak karara destek vermedi.

Kararda Neler Var?

Kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar’ın yürüttüğü diplomatik çabalar övgüyle anıldı. Ayrıca, 31 Mayıs’ta ABD Başkanı Biden’ın sunduğu 3 aşamalı ateşkes teklifi memnuniyetle karşılandı. İsrail’in teklifi kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas’a da aynı şekilde hareket etmesi çağrısı yapıldı.

Kararda belirtilen aşamalar şu şekilde:

  • İlk aşamada: Ateşkes, esirlerin serbest bırakılması, Gazze’den İsrail güçlerinin çekilmesi, insani yardımın arttırılması, temel hizmetlerin yeniden inşası ve sivillerin evlerine dönmesi sağlanacak.
  • İkinci aşamada: Krizin sonlandırılması için geri kalan esirlerin serbest bırakılması ve İsrail’in tümüyle Gazze’den çekilmesi talep edilecek.
  • Üçüncü aşamada: Gazze’nin yeniden inşası planı başlatılacak ve ölen esirlerin cesetleri iade edilecek.

ABD’nin Değişen Tutumu

ABD’nin önceki karar tasarılarında karşı çıktığı “tampon bölge” ifadesinin bu sefer karardan çıkarılması dikkat çekti. Bazı eleştiriler ise, Biden’ın teklifinin metne yazılı olarak eklenmemesi üzerine geldi.

Biden’ın yeni ateşkes önerisi, Gazze’deki çatışmaların sonlandırılması adına umut vaat ediyor. İsrail’in 3 aşamalı teklifi, tarafların uzlaşması durumunda kalıcı bir ateşkesin sağlanabileceğini gösteriyor.

İlgili Yazılar