Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk: “Sivillerin Ölümü Karşısında Dehşete Düştüm”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk: “Sivillerin Ölümü Karşısında Dehşete Düştüm”

haberci haberci -
22 0

Volker Türk, İsrail’in Gazze’deki Saldırılarına İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki kampta düzenlediği hava saldırıları sonrasında sivillerin ölümü karşısında dehşete düştüğünü belirtti. Türk, saldırıların sivilleri hedef aldığını ve buna karşın İsrail’in savaş yöntemlerinde değişikliğe gitmediğini vurguladı.

Volker Türk: “Gazze’de Güvenli Bir Yer Yok”

Türk, elde ettikleri raporlarda çok sayıda patlama ve yangın çıktığını belirterek, bölgenin yerinden edilen insanlara ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Türk, İsrail’in bu saldırıyla ilgili soruşturma başlattığını ancak sivil halkın yoğun olduğu bir bölgeyi hedef almanın öngörülebilir sonuçları olduğunu ifade etti.

UAD Kararları İle İlgili Çağrılar

Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) İsrail’e yönelik aldığı kararları hatırlatan Türk, İsrail’i askeri saldırıları durdurma ve sivilleri koruma çağrısında bulundu. Aynı zamanda taraflara ateşkes çağrısında bulunan Türk, İsrail’in insani yardımlara erişimi sağlaması gerektiğini ve keyfi gözaltıların sona ermesi gerektiğini belirtti.

Ne Olmuştu?

UAD’nin 24 Mayıs’ta aldığı kararlar doğrultusunda İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması gerektiği belirtilmişti. Saldırılar sonucunda Refah kentinde en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. İsrail ordusunun kamptaki çadırlara düzenlediği saldırılar büyük tepki çekmişti.

İlgili Yazılar