Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Filistinli Vefa Cerrar’ın Dramı: İdari Tutukluluk ve Sağlık Sorunları

Filistinli Vefa Cerrar’ın Dramı: İdari Tutukluluk ve Sağlık Sorunları

haberci haberci -
33 0

Filistinli Avukat Mehacine’nin Açıklamaları

Filistinli avukat Halid Mehacine, yaptığı açıklamada, Cenin sakinlerinden Vefa Cerrar’ın bacaklarının diz altından ampüte edildiğini söyledi. Cerrar’ı İsrail’in kuzeyindeki Afula Hastanesindeki yoğun bakım odasında ziyaret ettiğini kaydeden Mehacine, Cerrar’ın uyutulduğunu ve aynı zamanda tutukluluk prosedürlerine tabi olduğunu dile getirdi.

Filistin Esirler Cemiyeti ve Esir İşleri Heyeti Açıklaması

Esir İşleri Heyeti ile Filistin Esirler Cemiyeti’nin ortak açıklamasında, Cerrar’ın İsrail askerlerinin 21 Mayıs’ta Cenin’e düzenlediği saldırılar sonucu gözaltına alındığını ve aldığı yaralar nedeniyle operasyon geçirdiği belirtildi. Açıklamada, Cerrar’ın sağlık sorunlarına rağmen İsrail makamlarının hakkında 4 ay idari tutukluluk kararı verdiği vurgulandı.

İsrail’in Uyguladığı Tutukluluk Sistemi

İsrail ordusu, 21-23 Mayıs tarihleri arasında Batı Şeria’nın Cenin kenti ve kampına düzenlediği saldırılarda 12 Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve 21 Filistinlinin yaralanmasına neden oldu. İsrail’in “idari tutukluluk” adını verdiği uygulama ile Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay süreyle alıkoyabildiği biliniyor.

İlgili Yazılar