Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gazze’de Artan Açlık Krizi ve İnsani Durum

Gazze’de Artan Açlık Krizi ve İnsani Durum

haberci haberci -
24 0

Gazze’de Derinleşen Açlık Krizi

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite’nin açıklamasına göre, Gazze’de özellikle Kuzey Gazze ve Gazze kent merkezinde hızla artan bir açlık krizi yaşanıyor. Sevabite, bu iki kentte yaşayan 700 bin Filistinlinin her gün açlıkla mücadele ettiğini belirtti. Açlık krizinin insan hayatını doğrudan tehdit etmeye başladığı vurgulandı.

Refah Sınır Kapısı’nın Hizmet Dışı Kalması

Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafının hizmet dışı kalmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sevabite, İsrail ordusunun 49 gündür Refah Sınır Kapısı’nı işgal altında tuttuğunu ifade etti. Sevabite, bu durumun İsrail’in soykırım niyetinin açık bir göstergesi olduğunu ve bölgedeki hasta ve yaralıların tedavi imkanlarından mahrum bırakıldığını dile getirdi.

Yüzer İskele ve Açlık Krizi

ABD’nin Gazze sahiline kurduğu yüzer iskeleyle ilgili de konuşan Sevabite, bu iskeleyi aç bırakma siyaseti ve askeri amaçlarla kullanmakla suçladı. ABD’nin bu iskeleyle ilgili 320 milyon dolarlık maliyet iddiasını yalanlayan Sevabite, halkın ihtiyaçlarının yüzde 1’inden bile daha azını karşılamadığını belirtti. Ayrıca, iskelenin Nusayrat Mülteci Kampı katliamında önemli bir rol oynadığını iddia etti.

Gazze’deki açlık krizine dikkat çeken Sevabite, uluslararası toplum ve kuruluşlardan İsrail ve ABD’yi Gazze’deki soykırımı durdurmaları için baskı yapmalarını talep etti.

İlgili Yazılar