Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İsrail, Filistinli Gazeteci Muaz Amarne’yi Serbest Bıraktı

İsrail, Filistinli Gazeteci Muaz Amarne’yi Serbest Bıraktı

haberci haberci -
12 0

İsrail, 10 Ay Sonra Filistinli Gazeteciyi Serbest Bıraktı

İsrail, yaklaşık 10 ay önce gözaltına aldığı Filistinli gazeteci Muaz Amarne’yi serbest bıraktı. Serbest bırakılan gazeteci, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kenti yakınındaki Ez-Zahiriyye kontrol noktasında serbest bırakıldı.

Gazeteci Amarne’nin Zorlu Hapishane Süreci

Filistinli gazeteci Muaz Amarne, 9 aydan fazla süredir herhangi bir suçlama olmaksızın cezaevinde tutuldu. Amarne’nin amcasının oğlu Esid Amarne, Muaz’ın cezaevindeki zorlu şartlar nedeniyle cilt hastalıklarına yakalandığını ve sağlık durumunun kötü olduğunu belirtti.

İşkence ve Tacize Maruz Kalan Gazeteci

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, gazeteci Amarne’nin hapishanede işkence ve tacize maruz kaldığı ifade edildi. Amarne’nin gözünü 2019 yılında İsrail güçleri tarafından vurulduğu ve yapay göz taktırdığı biliniyor.

İsrail’in Filistinlilere Uyguladığı Tutuklama Politikaları

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulama ile Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Bu süre, askeri hakim kararıyla 5 yıla kadar uzatılabiliyor. Amarne gibi pek çok Filistinli, bu tutuklama politikalarıyla karşı karşıya kalıyor.

7 Ekim’deki Çatışmaların Yarattığı İnsanlık Dramı

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların artmasıyla birlikte, 7 Ekim’den bu yana yaşanan saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybetti. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında sivil altyapı da hedef alınarak büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.

İsrail’in serbest bıraktığı Muaz Amarne’nin hikayesi, Filistin-İsrail çatışmasının insan hakları boyutunu bir kez daha gündeme getirdi.

İlgili Yazılar