Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AB Copernicus Uydu Sistemi ile Küresel Sıcaklık Rekorları Kırıldı

AB Copernicus Uydu Sistemi ile Küresel Sıcaklık Rekorları Kırıldı

haberci haberci -
18 0

2024 Mart Ayı: Tarihin En Sıcak Mart Ayı

AB’nin Copernicus uydu izleme sistemi verilerine göre, 2024 Mart ayında küresel ortalama hava sıcaklığı 14,14 derece olarak ölçüldü. Bu, tarihin en sıcak Mart ayı olarak kaydedildi.

2024 Nisan Ayı: Tarihin En Sıcak Nisan Ayı

Mart ayını takip eden Nisan ayı da tüm zamanların en sıcak Nisan ayı olarak kayıtlara geçti. Küresel ortalama hava sıcaklığı 15,03 derece olarak ölçüldü.

2024 Mayıs Ayı: Tarihin En Sıcak Mayıs Ayı

İlkbahar mevsimindeki her ay yeni sıcaklık rekorlarını kırarken, Mayıs ayı da tüm zamanların en sıcak Mayıs ayı oldu. Ortalama sıcaklık 15,91 derece olarak kaydedildi.

Uzmanların Yorumları ve Tahminleri

İklim uzmanları, iklim değişikliği nedeniyle ilkbahar mevsiminin her geçen yıl daha sıcak geçtiğini belirtiyor. Son 12 ay, insanlık tarihinde görülen en sıcak 12 ay oldu. Sıcaklık rekorlarının devam etmesi beklenirken, uzmanlar 2024’ün, 2023’ten sonra en yüksek sıcaklığın ölçüldüğü ikinci sene olabileceğini ifade ediyor.

Bonn İklim Değişikliği Konferansı ve COP29

Almanya’da devam eden Bonn İklim Değişikliği Konferansı’nın, bu yıl 11-22 Kasım’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’na (COP29) hazırlık olarak görülebileceği belirtiliyor. Uzmanlar, devletlerin bu konferanslarda iklim krizine yeterince odaklanmadığını ve sıcaklık rekorlarının devletlerin gündemine gireceğini düşünmüyor.

İlgili Yazılar