Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Fidan, Rusya ile İşbirliği ve Diplomatik Görüşmeler Yapacak

Bakan Fidan, Rusya ile İşbirliği ve Diplomatik Görüşmeler Yapacak

haberci haberci -
18 0

Bakan Fidan, Rus Mevkidaşı ve Yetkililerle Görüşecek

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle bir araya gelmek üzere yarın gerçekleştirilecek BRICS+ Oturumu’na katılacak. Bu görüşmelerde Gazze’deki son gelişmelerin yanı sıra Ukrayna, Suriye, Libya, Güney Kafkasya ve diğer bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

Etkili Diplomasi ve Ekonomik İşbirliği

Bakan Fidan, Türkiye’nin barışçıl çözümlerle devam eden savaşlara son verme beklentisini vurgulayacak ve ülkenin bu yönde destek sağlamaya hazır olduğunu iletecek. Ayrıca, ekonomik ve ticari işbirliğinin de görüşmelerde ön planda olması bekleniyor.

Rusya ile 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi

Taraflar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmalar yapacak. Bu kapsamda, karşılıklı yatırımların arttırılması ve turizm alanındaki iş birliklerinin geliştirilmesi planlanıyor.

BRICS+ Oturumu ve Uluslararası İlişkiler

BRICS+ Oturumu, uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konularının ele alınacağı bir platform olarak öne çıkıyor. Toplantıya BRICS üyelerine ek olarak Türkiye ve diğer 15 ülke davet edilmiş durumda. Bakan Fidan’ın bu toplantı çerçevesinde diğer ülkelerin temsilcileriyle ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha önce 10. BRICS Zirvesi’nde bu tür oturumlara katılmış ve Türkiye’nin uluslararası platformlardaki etkin rolünü pekiştirmiştir. Rusya’nın BRICS Dönem Başkanlığı, “Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi” temasıyla devam ediyor ve 16. BRICS Zirvesi’nin 22-24 Ekim’de Kazan’da düzenlenmesi planlanıyor.

İlgili Yazılar