Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Silivri’de İmalathane ve Park Alanı Kararı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Silivri’de İmalathane ve Park Alanı Kararı

haberci haberci -
50 0

Silivri’deki Parseller Yeniden Düzenleniyor

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 4 Aralık 2023 tarihli kararıyla Silivri Alipaşa Mahallesi’nde bulunan iki parselin, afet riski altındaki konutların dönüştürülmesi amacıyla “rezerv yapı alanı” olarak belirlenmesine karar verdi.

İmalathane ve Park Alanı Olarak Belirlendi

Bakanlık, Saruhan Makine ve Elektrikli Ev Eşyaları Sanayi Ticaret AŞ’ye ait olan parseller için 12 Haziran itibariyle imar planlarını onaylayarak askıya çıkardı. Mevcut planlarda “tarımsal nitelikli alan” fonksiyonunda kalan parseller, rezerv yapı alanı ilan edilmesine karşın konut alanı olarak değil “imalathane tesis alanı” ve “park alanı” olarak belirlendi.

Detaylar

Plan açıklama raporuna göre, 90 bin metrekarelik alana imalathane yapılacak. Elektronik, elektrikli ev aletleri montajı, imalat ve depolama için kullanılacak imalathanenin yüksekliği en fazla 14.50 metre olacak. Ayrıca, arazinin 8 bin 600 metrekaresi park alanı olarak ayrıldı.

Arazinin Sahibi ve Bağlantıları

Değişen imar planına konu olan arazilerin sahibi Saruhan Makine ve Elektrikli Ev Eşyaları Sanayi Ticaret A.Ş’nin sahibi Ali Zeki Saruhan, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Kurucu Üyesi ve Çayeli Vakfı Başkanıdır. Saruhan’ın kızı Kübra Saruhan, eski Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan ile evlidir ve Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlığını yapmaktadır.

İlgili Yazılar