Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyarbakır ve Mardin’deki Yangın Felaketi Araştırılıyor

Diyarbakır ve Mardin’deki Yangın Felaketi Araştırılıyor

haberci haberci -
28 0

Elektrik Direklerinden Kaynaklanan Yangın Felaketi

20 Haziran günü Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında meydana gelen yangın felaketi, 6 köyü etkiledi ve 15 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Alınan ön bilirkişi raporuna göre, yangının sebebi bölgeden geçen enerji nakil hatlarından kaynaklandı. Ancak kullanılan tahta tomruk direklerin galvanizli olması gerektiği halde kavak ağaçlarından yapıldığı belirtildi.

Elektrik Nakil Hatlarının Bakımsızlığı ve Sonuçları

Bilirkişi raporuna göre, yangının çıkmasında elektrik direklerindeki tellerin aşırı sıcak hava sonucu genleşmesi ve sürtünmeye bağlı kıvılcım ateşlerinin ekili arazilere düşmesiyle kontrolden çıkarak bölgeyi sardığı ifade edildi. Elektrik hatlarının 1987 yılında kurulduğu ancak o tarihten sonra rutin bakım ve onarımlarının yapılmadığı belirtildi.

Adaletin Sağlanması İçin Adımlar Atılıyor

Yangının ardından eksik bulunan rapor nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı, daha detaylı bir inceleme için 5 kişilik elektrik mühendislerinden oluşan bir heyetin tayin edilmesine karar verdi. Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada, yangın bölgesinde anız olmadığı ve yangına karşı gerekli önlemlerin alınmadığı belirtildi. Soruşturma kapsamında görgü tanıklarının ve mağdurların ifadeleri alındıktan sonra gerçek faillerin tespit edilmesi planlanıyor.

Provokatif Açıklamalar ve Suç Duyuruları

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), yangının elektrik kaynaklı olduğunu iddia eden köylülere karşı suç duyurusunda bulundu. Ancak köylüler, tellerdeki sürtünme sonucu çıkan kıvılcımları gözlemlediklerini ve olayı doğru şekilde aktardıklarını belirtti. DEDAŞ’ın açıklamaları kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Hasar Tespiti ve Kayıplar

Hasar tespiti çalışmaları sonucunda, Çınar ve Mazıdağı’nda toplam 22 bin dekarlık tarım alanının yandığı ve 15 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Ayrıca 924 küçükbaş hayvan telef olurken, traktörler ve sulama tesisleri de zarar gördü.

İlgili Yazılar