Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Geçmişten Günümüze Protein Tozunun Tarihçesi

Geçmişten Günümüze Protein Tozunun Tarihçesi

admin admin -
28 0

Fitness ile ilgili olmayan kişilerin protein tozu fiyatları konusu olduğunda söyleyeceği ilk şey, vücut için gerekli proteinleri sağlıklı bir şekilde gıdalardan almak gerektiği olacaktır. Ancak bu yoğun olarak da spor yapan kişiler için her zaman söylendiği kadar kolay da olmayabilir. Eğer ki gerçekten güçlenmek ve kas geliştirmek istiyorsanız beslenme süreçlerinizi de hızlandırmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme düzeni sizlere sınırlı miktarlarda besin maddeleri sunmaktadır. Fakat bunun daha çok fazlasını pratik bir şekilde de sağlamak mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada ise protein tozları devreye girmektedir. İşte bu yüzden de bu tozlar 1950’lerden beri hayatımızdadır. Sizlere bunların gelişimlerinden de bahsedeceğiz.

Protein Tozunun Tarihi

Yetişkin insanların günlük olarak yaklaşık en az 50 gram protein alması gerekmektedir. Bununla beraber sporcular ve vücut geliştiriciler kas yapmak, güçlenmek ve dayanıklılıklarını artırmak adına daha fazla proteinlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yüzden de protein tozları 1950’lerden bu yana takviye olarak kullanılmaktadır.

1950’lerde Protein Tozu

1950’lerde vücut geliştirme alt kültür halini aldığında, vücut geliştiriciler kas gelişimlerini elde etmek için protein alımlarını artırmaları gerektiğini de keşfetmişler. Bob Hoffman tarafından ortaya konulan Hi-Prooten, soya unuyla yapılan serbest piyasadaki ilk protein tozlarından birisiydi ve oldukça kötü bir tada da sahipti. O zamanlar proteinler ve aminoasitler hakkında çok az araştırmalar yapılmıştı ve protein shakeler ucuz, doğal kas geliştirme kaynağı olarak da satılmıştır. Parakendeciler olumsuz müşteri geri bildirimleri olmadan da kolaylıkla kar elde etmişlerdir. Çünkü vücut geliştirme alt kültürü henüz gelişmemiştir ve herhangi bir ticari ilgi de oluşmamıştır.

1960’larda Protein Tozu

Araştırmaların nitelik ve niceliği arttıkça, ilk beslenme teorisyenlerinden olan Rheo H. Blair sahneye çıkmıştır. Blair protein tozu, önceki protein tozlarından daha da kaliteliydi ve yumurtayla kazein proteinleri içeriyordu. Blarin’in tozu önemli derecelerde kas kazanımları sağlayan vücut geliştiricilerinin iyi geri bildirimleri sayesinde de popülerlik kazanmıştı. Bu noktada da protein tozlarının daha sonra genellikle yumurta, süt ve soyadan yapıldığını da unutmamak gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir