Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin metal fiyatları için harekete geçti

Çin metal fiyatları için harekete geçti

admin admin -
20 0

Bazı analistler dünyanın en büyük maden cevheri ve metal tüketicisi olan Çin’in on yıldır ilk defa böyle bir hamle yaptığını belirttiler.

Ülkenin gıda ve stratejik rezervlerden sorumlu kurumu, internet sitesinde yaptığı açıklamada demir dışı işleme ve imalat şirketlerine “yakın gelecekte” açık artırmayla partiler halinde bakır, alüminyum ve çinko satışı yapacağını açıkladı.

Rezerv satışı kararı, bu yıl corona virüs salgını sonrası ekonomik toparlanmanın hızlanması, bol küresel likidite ve imalatçıların kâr marjlarını azaltan spekülatif satın almaların etkisiyle artan metal fiyatlarını Beijing’in dizginlemekte zorlandığı bir dönemde geldi.

Çin’in Mayıs üretici fiyat endeksi (ÜFE), artan emtia fiyatlarından dolayı 12 yılın en hızlı yıllık artışını göstermişti. Çin’in ÜFE’sindeki bu hızlı artış şirketlerin kâr marjlarını düşürmüş ve küresel fiyat baskılarına dikkat çekmişti.

Çin devleti doğrulamadan önce, bu planla ilgili söylentilerin oluşması üzerine Citi dün yatırımcılara gönderdiği araştırma notunda, Çin’in bu hamlesinin “herhangi bir fiziki kıtlığı çözmekten çok, piyasalardaki beklentileri yönetme spekülatörleri caydırarak emtia fiyatlarındaki artışı durdurma çabalarının” bir parçası olduğunu ifade etti.

Citi ayrıca Çin’in bakır haricindeki stratejik stoklarını satışa çıkardığı en son tarihin 2010 Kasım’ı olduğunu belirtti.

Bugün Asya’daki öğleden sonra seansında baz metallerin çoğu keskin bir düşüşle işlem gördü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir