Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına CHP’den sert tepki

Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına CHP’den sert tepki

admin admin -
23 0

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Yürütmeyi durdurma talebinde bulunanlar arasında yer alan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, kararla ilgili açıklamalarını paylaştı.

“İKTİDARA GELDİĞİMİZ İLK HAFTA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, “Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermemesi, bundan sonra alacağı ana kararı da boşa düşürmüştür. 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı yürürlüğe giriyor. Anayasa’ya apaçık aykırı bu hüküm telafisi mümkün olmayan bir sonuç doğuruyor. Tepeden tırnağa rezalet!” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise, “Kadınların canıyla oynayan bu kararın hesabını ilk seçimlerde sandıkta soracağız! İktidara geldiğimiz ilk hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesini sağlayacağız!” dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 20 Mart 2021 tarihinde saat 02.00’de Resmi Gazete’de, İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen  “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden tek taraflı olarak fesih edildiği duyurulmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir