Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. kedi sahiplenme 

kedi sahiplenme 

admin admin -
25 0

Son günlerde evcil hayvan bakıcılığı büyük oranda artmaktadır. Her geçen gün artan yüksek binalar, apartmanlar nedeniyle naturel ortam olanakı bulamayan hayvanlar averaj ömürlerinden daha kısa sürede ölmektedirler. Biz hayvanları sevmeli, onları korumalı, onların hayatlarını kolaylaştıracak küçük tedbirler ile yaşamlarına büyük katkı sağlarken bunun devamlı hale gelmesi için çocuklarımıza da bu sevgiyi ve hayvanların hayatımızdaki önemini çok iyi anlatmalıyız.

Evcil hayvanların sahiplenme oranlarına bakılmış olduğunda ilk sıralarda , köpek sahiplendirme oranı dikkat çekmektedir. Bir kedi sahibi olanlar onun mırıltısı ile uyumanın ne kadar keyifli olduğunu bilirler. Bir köpek sahibi olanlar onun ne kadar iyi bir dost bulunduğunu çok iyi bilirler. Sadece yalnız bu nedenlerle hayvan sahiplenmemelidir. Eğer kedi sahiplenmek istiyorsak öncelikle hangi cins kedi istediğimize karar vermeliyiz. Küçük cins mi büyük cins mi, çok tüylü mü azca tüylü mü her şeyi iyi düşünüp karar verilmelidir. Ek olarak yaşadığımız yere en uygun tür araştırılmalıdır.

HAYVAN BESLEMEK VE HOBİ

Hayvan beslemek sadece bir hobi midir? Bir kedinin, köpeğin ortalama 12-13 yıl ömrü olduğunu düşünürsek uzun süre bakımını üstlenmek zorunda olduğumuz bir canlının sorumluluğunu almak sadece hobi ile açıklanmasa gerek. Bir tek boş zamanlarda yapılacak bir iş değil, hayatımızın bir parçası haline gelecekse sahiplenme yapılmalıdır.

BÜTÇE HESAPLANMALI

Ülkemizdeki averaj gelir düzeyi hesaplandığında dar gelirli ailelerin kedi sahiplenme kararı alırken çok iyi düşünmeleri gerekmektedir. Bu tür hayvanların bakımları için lüzumlu olan mamalar, ilaçlar için bütçe ayırmalı ve ihmal edilmemelidir.

Ayrıca, bir tek ticari olarak bakılan ve biran önce elden çıkarılsın amacı güderek satış meydana getiren petshop uzak durulmalıdır. Nereden geldiği, iyi mi eğitilmiş olduğu belli olmayan hayvanlarda insan sağlığını etkileyebilecek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu tür yerlerden almak yerine çevrenizde yardıma muhtaç bir çok hayvan görebilirsiniz. Bunların veterinerler tarafından bakımlarını yapmış oldurarak sokak hayvanlarını özlem kaldıkları sıcak bir yuva ile sahiplenebilirsiniz. Kedi sahiplendirme, konusunda her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz isimli sizler için hazırladık ve hizmetinize sunduk. Ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir