Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yalova’da Zehirli Trakonya Balığına Maruz Kalan Balıkçı Hastaneye Kaldırıldı

Yalova’da Zehirli Trakonya Balığına Maruz Kalan Balıkçı Hastaneye Kaldırıldı

haberci haberci -
35 0

Amatör Balıkçı Zehirli Balıktan Nasibini Aldı

Yalova’da amatör balıkçılık yapan Burak Ulusoy, oltasına takılan zehirli trakonya balığına temas etmesi sonucu hastanede tedavi altına alındı.

Trakonya Balığından Gelen Tehlikeli Etkiler

31 yaşındaki Burak Ulusoy, Dereağzı mevkisinden tekneyle Marmara Denizi’ne açıldığı sırada oltasına takılan trakonya balığının dikeni parmağına battığı an sol tarafının uyuştuğunu hissetti.

Önlem Alınması Gereken Durumlar

Ulusoy, hastanede alınan serum ve iğne tedavisinin ardından taburcu edildi. Balıkçı, deneyimli olmadığı bir balık türüyle karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadı ve yaşadığı acıyı tarif etmekte zorlandı. Balığın zehirli olabileceğini düşündüğünü belirten Ulusoy, toplumda bilinmeyen trakonya balığının tehlikelerine dikkat çekti.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ulusoy, balığın sinirlere etki edebileceğini ve hatta öldürebileceğini vurgulayarak, temas halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtti. Ayrıca, amatör balıkçılar ve tekne sahiplerine amonyak bulundurmaları tavsiyesinde bulunarak denizden çıkana kadar olası tehlikelere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Ulusoy şunları da ekledi: “Denizde bu balık genellikle ağa takılır ve kumun altında gizlenir. Amonyak ile müdahale etmenin önemini deneyimledim. Balıkçılar olarak bu tür tehlikelere karşı bilinçli olmalıyız.”

İlgili Yazılar