Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ZBEÜ Öğretim Üyesi: Türkiye’deki Fay Hatları ve Deprem Tehlikeleri

ZBEÜ Öğretim Üyesi: Türkiye’deki Fay Hatları ve Deprem Tehlikeleri

haberci haberci -
56 0

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun Uyarıları

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Türkiye’deki fay hatlarını ve deprem risklerini değerlendirdi. İşte Kutoğlu’nun dikkat çeken açıklamaları:

Sıcak Bölgeler ve Fay Hareketliliği

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, aktif fay hatlarının yüksek gerilim değerlerine sahip noktalarda “sıcak bölgeler” oluşturduğunu belirtti. Özellikle 6 Şubat depremlerinden sonra bu bölgelerdeki fay hatlarının hareketlendiğini vurgulayan Kutoğlu, fayların birikmiş enerjileri ve kırılma olasılıklarının diğer bölgelere göre daha yüksek olduğunu açıkladı.

Yüksek Riskli Bölgeler

Kutoğlu, Türkiye genelindeki fay hatlarının yıllık hareket hızlarını uzay teknolojileriyle izlediklerini ve bu verileri değerlendirerek potansiyel riskli bölgeleri belirlediklerini ifade etti. Özellikle Ege Bölgesi’nde bulunan fay hatlarının, 6’dan büyük ve hatta 7’ye varan büyüklükte depremlere yol açabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Belirgin Tehditler

İzmir ve çevresindeki fay hatlarının, Manisa’dan Aydın’a, Bergama’dan Denizli’ye kadar uzanan bölgede önemli bir tehlike oluşturduğunu vurgulayan Kutoğlu, bu fayların gerinim değerlerinin Türkiye’deki en yüksek seviyelerde olduğunu belirtti. Bu bölgelerdeki fay hatlarının uzunlukları ve birikmiş enerjileri dikkate alındığında ciddi depremlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

Önemli Notlar

Prof. Dr. Kutoğlu, Marmara Denizi çevresindeki fay hatlarının da hareketli olduğunu ve Ege Bölgesi’nde en büyük riskin bulunduğunu belirtti. Fay hareket hızlarından elde ettikleri verilere göre, Ege Bölgesi’ndeki fay hatlarının diğer bölgelere göre daha yüksek gerilime sahip olduğu sonucuna vardıklarını aktardı.

İlgili Yazılar