Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sendikalardan hükümetin zam teklifine tepki: Yeni bir teklif bekliyoruz

Sendikalardan hükümetin zam teklifine tepki: Yeni bir teklif bekliyoruz

admin admin -
23 0

Memur ve memur emeklilerine 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak maaş zammının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin sunduğu ilk teklif sendikalar tarafından tepki ile karşılandı.

Memur ve memur emeklisine 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6 artı enflasyon zammı, 2023’ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklif etmişti.

En çok üyesi bulunan üç memur sendikasının genel başkanları konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sendika başkanları teklifin kabul edilemeyeceğini hükümetin yeni bir teklif getirmesi gerektiğini belirtti.

MEMUR-SEN: TEKLİFİ KABUL ETMİYORUZ, YENİ BİR TEKLİF BEKLİYORUZ

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu işçilerinin sözleşmesindeki rakam ve oranların herkesçe bilindiğini belirterek, şunları söyledi:

“Memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci altı ayı için yüzde 6 artı 6 olmak üzere toplamda yüzde 23’lük oran teklif ediliyor.

Bunun yanında 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumuyla ilgili vaat var ama içerik henüz söz konusu değil. Refah payına ilişkin iyimser bir cümle söz konusu ama miktar söz konusu değil. Bu açıdan gelen teklifi değerlendirdiğimizde, bu teklif, yeni bir teklifi zorunlu kılıyor. Dolayısıyla hükümet hiç beklemeden yeni bir teklifi çalışmalı.

Seyyanen beklentimizi ifade ettik çünkü geçtiğimiz yılki rakamlar memuru mağdur etti. Rakamlar beklentimizi karşılamıyor ve bizi tatmin etmiyor. Kamu işverenine, “memurlarla ilgili rakamları unutun ve yeni bir rakam teklif edin” diyoruz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir