Salihli Haber – Salihlihaber.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

admin admin -
23 0

Zencefil bir bitki türü olmasıyla beraber günümüzde diğer bitki türlerinde olduğu gibi baharat üretimlerinde ve çeşitlerinde geniş bir kullanıma sahiptir. Zencefil gerek yemeklerde gerekse de birbirinden farklı lezzet katma noktasında pek çok açıdan bitki türü arasında ilk akla gelenlerden biridir. Bu bitkinin her zaman işlenerek yaygın şekilde baharat kullanımında yeri vardır. Bitki halleriyle beraber hem uzun ince yapraklı oluyor hem de sarı kırmızı tonlarında renge sahip şekilde çiçek açıyor. Bununla beraber günümüzde de zencefil baharat şeklinde geniş bir kullanımı da bulunur.

Baharat türleriyle beraber karıştırılarak kullanıldığı gibi tıbbi destek amaçlı ilaç sektöründe de çok fazla kullanılır. Hatta bu nedenle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda da bal ile karışım yapmak istenildiği zaman zencefil veya tarçında katılarak sağlıklı karışımlar, bu baharatlarla beraber yapılmaktadır.

Eğer kararınca tüketirseniz, hiçbir şekilde sorun yaşamadan harika bir baharat takviyesi ile aslında bitkisel bir takviye almış olursunuz. Bu anlamda düzenli olarak zencefil kullanımında kalp krizi, inme sorunlarında da solunum yollarına karşı faydaları olduğundan söz edilir. Ülser, reflüyü daha azaltıcı etkisiyle beraber vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında da etkili bir bitkisel çözüm olarak zencefilleri tercih edebilirsiniz.

Mide ağrılarında, çeşitli karın ağrılarında, hazımsızlık veya gaz sorunları yaşayan insanların sindirim sistemine karşı düzenleyici etkisi olduğunu bildiğimiz gibi aynı şekilde hamile kadınların karın ağrıları, mide bulantısında da gaz söktürücü etkisi olduğundan söz etmek mümkündür.

Zencefil yararı kadar zencefil zararları da çok konuşulması gereken konulardan biridir. Bu konuda kan sulandırıcı ilaçlarla beraber içilmemesi gerekir. Çünkü kan sulandırıcı etkisi olan bu zencefilin ameliyata dair tüm konularda öncesinde tüketim yapmamanız önerilir. Aksi takdirde zararlı yanlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Benzer şekilde de hamilelik süreçlerinizde, tüketim miktarına bağlı olarak zencefil hamilelikte düşük yapmaya neden olabilir. Bu nedenle önemli bir şekilde hekim kontrolünde destek alarak dikkat etmelisiniz.

Keskin kokusuyla ön planda olan zencefil, günümüzde pek çok açıdan yararlı olsa da çok tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde pek çok sorunu da beraberinde getirerek insanların sağlığına olumsuz etkiler. 1 gram günlük kullanım için yeterli olmaktadır. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir